Jarní jízda 2023 – Byla to jízda skoro letní

Created with Sketch.

Jarní jízda 2023 – Byla to jízda skoro letní

Na Jarní jízdu letos vyšlo všem auto-posádkám až neuvěřitelné počasí. Připomínám si, jak jsem s překvapením koukal za volant na zobrazených 21 stupňů. Venku pražilo slunko a sem tam se mihla na obzoru malá bílá oblaka. Prostě skoro opravdový letní den, až vedro oproti nočním mrazíkům pár dní zpátky. Počasí tedy vyšlo na 100 % a to byl také asi jeden z důvodů, proč do cíle dojelo letos 32 posádek.

Mapa Jarní jízdy letos zahrnovala přesně 250 checkpointů v mapě, což jsou ve skutečnosti zajímavá místa k navštívení jako hrady, zámky nebo přírodní, architektonické či jakékoliv jiné zajímavosti. V závodní appce má každé místo svůj popisek, aby se posádka při průjezdu bodu něco o místě dozvěděla. Na některá místa je potřeba kousek také dojít pěšky. A podle pravidel by měla posádka svoji přítomnost na každém místě nějak vyfotit a do appky zaznamenat, ať organizátoři vidí, že nikdo nepodvádí a opravdu na místě byl.

Není to ale jenom o zajímavých místech po celém Česku, kam až oko dohlédne. V závodní appce byly k nalezení také různě bodované úkoly, které výrazně ovlivnily celkové skóre posádek. Vyfotit se s tradiční dřevěnou roubenkou nebo se odhodlat k jarnímu koupání ve studené vodě venku, to jsou jen dva z mnoha úkolů, které bylo možné během dne plnit. Úkoly se, stejně jako checkpointy v mapě, každý rok obměňují. Takže člověk nikdy vlastně dobře neví, co ho další rok čeká a kam ho závod zavede.

Ať už se posádka rozhodla jezdit po zajímavých místech z mapy nebo plnit úkoly, na všechno byl přesně vymezený čas, a to 12 hodin. Ne nadarmo dali organizátoři závodu podtitulek “Dvanáct hodin objevování Česka”, který asi vše dostatečně jasně vystihuje. Začít sbírat body (logovat místa a úkoly do appky) bylo pro všechny posádky možné během soboty až od 7 hodin ráno a pouze do 19 hodin večer. Potom měly posádky ještě hodinu na to dojet do cíle. A stihli to skoro všichni. Kdo dojel později, byl podle pravidel vyřazen z oficiálního hodnocení a nemohl tak stanout na stupni vítězů. O zážitky ale rozhodně nikdo nepřišel. A to je hlavní.

Dlouhý den od ranního online streamingu organizátorů přes stovky kilometrů po Česku až do cíle v amfiteátru pod hradem v Lipnici nad Sázavou. To byla Jarní jízda 2023, která zanechala účastníkům rozhodně nevšední zážitky a taky umožnila poznat skryté a zapomenuté krásy a zajímavosti naší domoviny. Letos to vyhrály posádky SAAB SPY RALLY TEAM a Pražský brod, příští rok to může být ale třeba váš dream team. Tak co takhle se přihlásit? Registrace na další rok bude nejspíš zase otevřená během podzimu. A pokud máte možnost vzít auto a najít si parťáka nebo parťačku do posádky, pak to bude určitě to pravé přivítání dalšího jara.